Ścieżka Rozwoju+ to unikalny program systematycznego, ciągłego rozwoju dla Scrum Masterów. Krótko przedstawia ją poniżej pomysłodawca i opiekun programu, Andy Brandt.
Ścieżka Rozwoju+ to:
- Ciągły, systematyczny rozwój Ciebie jako Scrum Mastera i profesjonalisty
- Ciągła, systematyczna praca z Twoim zespołem
- Dwa zadania do wykonania każdego tygodnia dobrane tak, by zapewnić Twój rozwój
- Wsparcie Przewodnika Ścieżki
- Wsparcie grupy która wraz z Tobą podąża ścieżką rozwoju
Zacznij się systematycznie rozwijać!
Dołącz teraz do drugiej grupy, która rozpocznie pracę już 2 października!
Ścieżka Rozwoju+ to półroczny program, który mocno wsparł mój rozwój jako Scrum Mastera. Zadania indywidualne i zespołowe, cotygodniowe spotkania i wsparcie opiekuna programu sprawiły, że stałem się bardziej efektywny i wszechstronny. Gorąco polecam!
Jako uczestnik pierwszej edycji ścieżki rozwoju Scrum Master +, szczerze polecam każdemu Scrum Masterowi (nawet tym bardziej doświadczonym) wzięcie udziału w kolejnej edycji. Jeżeli chcesz zbudować nawyk systematycznego rozwijania się lub szukasz wiedzy, która wyniesie Cię na wyższy poziom skuteczności, to kolejna edycja jest dla Ciebie. Polecam.
To najlepiej wydane pieniądze na rozwój zawodowy ostatniego czasu. Stały kontakt z prowadzącymi, nietuzinkowe zadania zmuszające niejednokrotnie do wyjścia ze strefy komfortu lub przemyślenia swoich dotychczasowych postaw, świetna grupa i piątkowe spotkania podsumowujące tydzień pokazały mi wielokrotnie jak inna i ciekawa może być perspektywa pracy innego SM. Wiele mnie to nauczyło.
F.A.Q.
Dlaczego Ścieżka Rozwoju+?
Żeby stawać się lepszym trzeba systematycznie, codziennie nad sobą pracować. Dotyczy to także bycia Scrum Masterem czy Agile Coachem. Trzeba rozwijać umiejętności, nabywać nowe praktyki i odświeżać te już znane, wymyślać nowe podejścia i doskonalić dotychczasowe. Trzeba także poszerzać swoją wiedzę i swoje horyzonty, by nie patrzeć na świat tylko z perspektywy Scrum Guide i tego, co jest w standardowych szkoleniach.
Wszyscy wiemy, że prowadzenie takiej pracy nad sobą ciągle i systematycznie jest bardzo trudne. Dotyczy to wszystkich dziedzin, ale dobrą analogią jest tu ćwiczenie ciała. Są ludzie, którzy są w stanie ułożyć sobie samemu plan ćwiczeń i się go trzymać. Ale większość z nas potrzebuje wsparcia trenera, nie tylko ze względu na jego wiedzę i doświadczenie, które pozwala przeskoczyć trudności szybciej, ale także dlatego, że motywuje nas on do systematycznego działania, doskonalenia krok po kroku. Są ludzie, którzy umieją ćwiczyć i rozwijać siebie sami, ale większość z nas lepiej radzi sobie w grupie. To dlatego ludzie wspólnie chodzą ćwiczyć na strzelnicę czy na siłownię.
Ścieżka Rozwoju+ łączy te elementy i wprowadza je do świata Scrum Masterów. Pracujesz nad swoim rozwojem nie w samotności ale z innymi. Dostajesz kolejne ćwiczenia do wykonania. Dostajesz motywację, żeby je rzeczywiście wykonać. Możesz podzielić się z innymi napotkanymi trudnościami ale i sukcesami. Dzięki temu zaczynasz systematycznie się rozwijać.
Jak działa Ścieżka Rozwoju+?
Uczestnik Ścieżki Rozwoju otrzymuje w każdy poniedziałek dwa zadania:
- zadanie rozwojowe dla niego, które służy jego rozwojowi jako Scrum Mastera,
- zadanie do realizacji z jego zespołem, które służy rozwojowi tego zespołu i relacji Scrum Mastera z nim.
Zadania rozwojowe są dobrane przez nasz zespół w taki sposób, aby każde z nich budowało jedną z kluczowych kompetencji Scrum Mastera. Wszystkie zadania są takiej wielkości, że można je zrealizować w pięć dni roboczych przy normalnym obciążeniu pracą i życiem osobistym. Można je „wpleść” w normalny rytm życia, a dzięki temu nie zrezygnować i nie zaprzestać wysiłku nad rozwojem.
Uczestnik Ścieżki Rozwoju ma przez cały czas kontakt ze swoją grupą o wielkości max. 35 osób poprzez specjalny kanał chat. Tworzone są tam wątki dla każdego z zadań, gdzie grupa i przewodnik mogą rozmawiać na ich temat. Można też rozmawiać z grupą na inne tematy na głównym czacie. Możliwe jest także nawiązanie komunikacji 1-na-1 z członkami grupy oraz prowadzenie rozmów głosowych.
Koncept grupy na Ścieżce Rozwoju+ zbliżony jest do koncepcji grupy mastermind, grupa ma pomagać sobie wzajemnie i pozostawać w kontakcie, dzięki temu będąc dla siebie wsparciem w trudnościach a przede wszystkim motywacją do wytrwałego ćwiczenia umiejętności i poszerzania wiedzy.
W każdy piątek grupa spotyka się online z Przewodnikiem Ścieżki. Spotkanie to stanowi domknięcie zadań. Podczas niego dyskutujemy realizację zadań, dzielimy się problemami jakie napotkaliśmy jak również chwalimy osiągniętymi wynikami.
Cykl powtarza się każdego tygodnia.
Kto będzie Przewodnikiem Ścieżki?
W przygotowaniu programu wzięli udział współpracujący z Code Sprinters trenerzy i konsultanci. Wybór był trudny, ale z radością możemy powiedzieć, że Przewodnikiem Ścieżki dla drugiej grupy będzie Marcin „Aks” Grochowina, który był Przewodnikiem także dla pierwszej grupy.
Niektóre piątkowe spotkania mogą poprowadzić inni Przewodnicy (Aks czasem też miewa wakacje a nawet choruje), a także opiekun programu – Andy Brandt.
Kiedy można dołączyć?
Do Ścieżki Rozwoju+ można dołączyć tylko wtedy, kiedy prowadzony jest nabór do konkretnej grupy, która na ścieżkę wyrusza razem, wspólnie i w tym samym momencie. Ma to na celu zbudowanie więzi i zaufania między członkami grupy, co – jak wiemy już z doświadczenia grupy 1 – pomaga we wzajemnym wsparciu.
Obecny nabór zakończy się 28 września 2023 (lub gdy wyczerpią się miejsca, co zapewne nastąpi szybciej), a druga grupa wyruszy na Ścieżkę Rozwoju+ już 2 października 2023 otrzymując tego dnia rano pierwszy zestaw dwóch zadań.
Na tą chwilę nie wiemy kiedy będzie kolejny nabór, ale wszystko wskazuje na to, że dopiero we wrześniu 2024. Dlatego warto dołączyć już teraz tym bardziej, że liczba miejsc w grupie jest ograniczona i nie będzie tu żadnych wyjątków: decyduje po prostu kolejność zapisów.
Jak długo trwa ten program?
Dzięki doświadczeniom grupy 1 wiemy już jaka będzie długość programu – program potrwa do końca marca 2024 włącznie, a więc przez sześć miesięcy.
Po zakończeniu programu w kwietniu 2024 planujemy opcjonalny (dla chętnych) zjazd, a więc spotkanie osobiste i warsztaty dla uczestników programu.
Dodatkowo, wszyscy uczestnicy programu zachowują dostęp do wszystkich materiałów a także do wspólnego kanału na Discord, mogą więc pozostać w kontakcie po zakończeniu programu.
Ile to kosztuje?
Udział w programie dla pierwszej grupy uczestników kosztuje 165 złotych miesięcznie, czyli 41 złotych za tydzień rozwoju jako Scrum Master. Jest to najniższa cena za jaką można dołączyć do programu.
Docelowo uczestnictwo będzie kosztować 80 zł tygodniowo (a więc 320 zł miesięcznie) – każda kolejna grupa będzie dołączać do programu za wyższą cenę. Oferując program drugiej grupie za 51% jego ceny promujemy zaangażowanie w swój rozwój i obdarzenie nas zaufanie. Kiedy otworzymy kolejny nabór cena będzie już wyższa.
Podane ceny to kwoty netto, należy dodać do nich 23% VAT.
Dlaczego ten program nie jest bezpłatny?
Poza zupełnie oczywistym faktem, że prowadzimy działalność komercyjną i nasz czas kosztuje płatny program ma jeszcze jedną ważną zaletę dla Ciebie: dużo bardziej motywuje do korzystania z niego. Darmowe porady i programy można ignorować, ale jeżeli za coś płacisz, to będziesz z tego korzystać – i to tym bardziej, im więcej to kosztowało. Dzięki temu więc, że płacisz za udział w Ścieżce Rozwoju+ zwiększają się szanse, że naprawdę wykonasz zadania, a to jest przecież warunkiem tego, by udział w Ścieżce przełożył się rzeczywiście na Twój rozwój, a to przecież jest naszym wspólnym celem.
Czego wymagamy od uczestników Ścieżki Rozwoju+?
Przede wszystkim zaangażowania w swój rozwój objawiającego się wykonywaniem zadań, które będziecie otrzymywać. Tu nie ma miękkiej gry, rozwój i praca nad sobą to stały, codzienny wysiłek. My ten wysiłek wspieramy ale Ty musisz go podjąć. I wytrwać.
Zakładamy także, że uczestnicy Ścieżki Rozwoju+ to Scrum Masterzy i Agile Coache, którzy:
- znają już Scrum – a więc wiedzą jak wygląda Scrum w/g Scrum Guide, znają podstawowe praktyki i zakres swoje odpowiedzialności – najlepiej jeśli jest to potwierdzone certyfikatem PSM-I,
- są Scrum Masterami (Agile Coachami) – przy czym ważna jest tu odpowiedzialność, a nie formalna nazwa stanowiska,
- są w zespole lub mają zespół, z którym stale współpracują – oczywiście, rozumiemy, że zdarzają się zmiany pracy i z innych powodów okresy kiedy możesz takiego zespołu nie mieć, ale chodzi o to, że zazwyczaj jakiś zespół masz. Oczywiście, możesz się zapisać jeśli tego ostatniego warunku nie spełniasz, ale wtedy program będzie dla Ciebie mniej wartościowy, bo niektóre zadania trudno wykonać bez zespołu.
Dla kogo Ścieżka Rozwoju+ nie jest przeznaczona?
Ścieżka Rozwoju+ nie jest przeznaczona dla osób, które jeszcze nie są Scrum Masterami lecz dopiero chciałyby nimi zostać. Tym osobom polecamy przede wszystkim szkolenie Professional Scrum Master oraz skupienie się na zdobyciu pierwszej pracy jako Scrum Master.
Dlaczego „Plus” w nazwie?
Ścieżka Rozwoju bez „plus” to bezpłatna, dodatkowa usługa dla uczestników naszych szkoleń. Polega na comiesięcznym live z trenerami a także obejmuje subskrybcję newslettera Andy Brandta. Nie zawiera wszystkich elementów, które proponujemy w SR+ stąd „PLUS”.
Czemu mam Wam zaufać?
Ścieżka Rozwoju+ to usługa oferowana przez Code Sprinters. Jesteśmy najdłużej działającą na rynku firmą zajmującą się metodami zwinnymi, wykształciliśmy ponad 2200 Scrum Masterów, w tym wielu obecnych trenerów i menedżerów. Opiekunem Ścieżki Rozwoju+ jest Andy Brandt, który zajmuje się metodami zwinnymi od 16 lat i od 2010 roku jest pierwszym polskim trenerem PST.
Poza tym zapisujesz się do grupy drugiej – jest więc już pewna grupa ludzi (grupa 1), którzy przeszli tą ścieżkę. Ich wybrane opinie możesz zobaczyć wyżej na tej stronie.
Co jeśli Ścieżka Rozwoju+ nie spełni moich oczekiwań?
Podzielisz się z nami tym, co Twoim zdaniem można poprawić a my postaramy się to włożyć w program.
Ale oczywiście zawsze możesz zrezygnować z kolejnego miesiąca uczestnictwa.
Co jeśli mam jeszcze jakieś pytania?
Po prostu napisz do nas: sciezkarozwoju@codesprinters.pl. Możesz też napisać bezpośrednio do opiekuna Ścieżki Andy Brandta pod andy@codesprinters.pl.